Zastosowanie produktu

Zastosowanie

Wodorotlenek sodu jest jedną z podstawowych i najpopularniejszych substancji w branży chemicznej. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Jest on jedną z najsilniejszych zasad (pH 14), dlatego należy zachować szczególną ostrożność w bezpośrednim użytkowaniu. W przypadku kontaktu ze skórą może wywoływać ból, zaczerwienienie i poparzenia chemiczne, a w skrajnych przypadkach również martwicę. Pył lub opary roztworu wodnego wodorotlenku sodu (ługu sodowego) mogą wywoływać dodatkowo bóle głowy, oczu i dróg oddechowych a także sprawiać wrażenie duszenia się.

Wodorotlenek sodu jest silnie higroskopijny, dlatego należy przechowywać go w szczelnych, dobrze oznaczonych opakowania nie tylko ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla człowieka, ale również po to aby zachować jego właściwości. Ponadto wykazuje silne działanie korodujące, szczególnie w środowisku wilgotnym. Należy mieć to na uwadze stosując go.

Wodorotlenek sodu pomimo bycia substancją niebezpieczną znalazł bardzo szerokie zastosowanie w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. Jest on przydatny zarówno w przemyśle budowlanym przy wyrobie plastyfikatorów używanych do produkcji betonu, jak i np. w przemyśle kosmetycznym do wyrobu twardych mydeł i maseczek złuszczających. Ponadto jest to również składnik farb i barwników. Wodorotlenek sodu znany jest także w formie sody kaustycznej. W tej postaci jest jednym z głównych składników udrażniaczy do rur.

Co więcej wodorotlenek sodu jest używany jako środek do uzdatniania wody w celach przemysłowych. Jest on również użyteczny w procesie rafinacji ropy naftowej. Co ciekawe, jest on także dodatkiem do żywności – E524. Stosowany jest jako regulator kwasowości. W przemyśle farmaceutycznym natomiast, znalazł swoje zastosowanie przy produkcji jednego z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na świecie – aspiryny.